Blechy:

malá nepříjemnost nebo velký problém?

Drbe se váš pejsek často?

Blechy představují častou příčinu svědění u psů. Tito parazité se snadno přenášejí kontaktem s jinými psy nebo je pes může chytit v přírodě a na procházkách.

Co jsou blechy?

Blechy jsou malé, krev sající parazity, které se snadno přenášejí z jednoho hostitele na druhého. Procházejí několika stádii během svého životního cyklu:

  1. Vajíčka: Samice kladou bleší vajíčka do srsti hostitelského zvířete (např. psa), kde se následně vyvíjejí. Samice může za den naklást až 40-50 vajíček.
  2. Larvy: Po několika dnech se z vajíček líhnou larvy. Larvy jsou titerné a obtížně pozorovatelné, živí se odumřelou kůží a blešími exkrementy, které obsahují nezpracované zbytky krve. Larvy se snaží vyhnout světlu a jsou schopny se pohybovat.
  3. Kukly: Po skončení larválního stádia se blechy zakuklí. Kukly jsou obalené výkaly a odumřelými kožními buňkami pro větší ochranu. Uvnitř se nachází larva, která se mění na dospělou blechu. Tato fáze trvá několik dnů až týdnů, v závislosti na podmínkách a prostředí.
  4. Dospělé blechy: Po vylíhnutí dospělé blechy aktivně hledají hostitelské zvíře, aby se mohly krmit krví. Jsou schopné skákat až do vzdálenosti několika centimetrů, což je 150ti násobek jejich tělesné výšky.

Nákaza

Psi se mohou nakazit blechami při kontaktu s infikovaným domácím zvířetem nebo ​​venku při procházkách, zejména v oblastech, kde se pohybuje mnoho divokých zvířat, která mohou být nositeli blech. Nejčastějšími nositeli bývají hlodavci, zajíci nebo ptáci.

Jak poznat, že má pes blechy?

Blechy způsobují svědění, zarudnutí kůže a nepohodlí u psa. Kromě škrábání a vypadávání srsti bývá častým příznakem i ztráta chuti k jídlu.

Pravidelné škrábání navíc může vést k dalším kožním problémům, jako alergická dermatitida a různé infekce.

Prevence a léčba

Preventivní opatření jsou zásadní. Pravidelná prohlídka psa může pomoci odhalit blechy včas. Používejte pravidelně antiparazitární produkty, pročesávejte srst psa a dbejte na čistotu nejen čtyřnohého miláčka, ale i jeho okolí.

Pokud již došlo k infekci, nasaďte po konzultaci s veterinářem vhodné a bezpečné antiparazitární léky a nezapomeňte ošetřit i prostředí, kde se pes pohybuje.

Blechy nejsou pouhým nepříjemným problémem. Mohou způsobit vážné problémy a ohrozit zdraví vašeho psa. Chronické svědění a nepohodlí mohou vést kvůli stresu i k rozvoji psychických problémů. Pečujte o zdraví vašeho psa!

Tablety a biologická léčba
proti svědění pro psy

Na trhu jsou účinné a bezpečné tablety proti svědění, které rychle vrátí vašeho pejska zpět do pohody.

V případě atopické a alergické dermatitidy je také možné použít biologickou léčbu. Poraďte se se svým veterinářem, která možnost je pro vašeho psa nejlepší.